MESAFE

SERDAR ORTACLA HAYAT GUZEL


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Grip aşısını kimler Yaptırmalı

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Grip aşısını kimler Yaptırmalı Bir Paz Ekim 17, 2010 8:56 amYeterli miktarda [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] alamamak [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] az uyku, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] direncini düşürerek kış hastalıklarına yakalanma riskini artırıyor.
Sonbahardaki [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ihtiyacı, vücudun bu dönemde direncini artırmak için verdiği sinyallerden yalnızca birisi.
Sonbahar hastalıklarının artmasında neler etkili
Başta havaların soğuması, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ışığının azalması, yeterli ve dengeli beslenememek, az uyku, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yakalanm [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kolaylaştırıyor. Kişinin bağışıklık sistemi güçlü değilse veya yaşlıysa kış hastalıklarının komplikasyonlarına daha yatkın hale geliyor.
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ışığının azalmasıyla enfeksiyon [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] arasındaki ilişki nedir
Güneş ışığının vücut direncini artırma özelliği var. Zaten sonbaharda ve kış aylarında [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] artmasındaki en ö [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sebeplerden biri, güneş ışınlarından uzak kalmak.

google_protectAndRun("ads_core.google_render_ad", google_handleError, google_render_ad);

Peki yetersiz [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] alımının ve uykusuzluğun etkisi ne yönde
Uykudaki vücudun bağışıklık sistemi güçleniyor. Ve bağışıklık sistemi zayıfladığında da hastalıklara daha kolay yakalanılıyor. Vücut bize bu geçiş dönemlerinde sinyal veriyor. Hastalarımıza verdiğimiz üç önemli tavsiye arasında, düzenli beslenme, uyku ve bol sıvı almak var.
Viral [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] vücudun susuz kalmasını seviyor. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]olarak [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] içi ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yollarının kuruması, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] işine geliyor.
Bu hastalıklardan korunmanın en etkili yolları nedir
Sık sık el yıkamak, tokalaşmamak, kapalı ortamlarda uzun süre bulunmamak gerekiyor. Hapşırırken el yerine mendil kullanılmalı, el yıkama imkanının olmadığı yerlerde antiseptik solüsyonlar ve jeller tercih edilmeli. Sarılmak ve öpüşmek gibi alışkanlıklarımızı kış aylarında azaltmalıyız.
Hastalara önerileriniz neler
Özellikle [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] istirahat şart. Okul ve işyerlerinde hasta olan kişiler mutlaka eve gönderilerek diğerleri korunmalıdır. işverenler genelde kısa süreli düşündüğü için çalışanlarının sağlığını çok önemsemiyorlar. Oysa dinlenerek belki iki günde geçebilecek [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ayakta beş [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] boyunca sürüyor, üstelik başka kişileri hasta etme riski de var.
Hastalıkları tanıyın
Soğuk algınlığı: [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] 80-90 oranında ‘rinovirüsler’ denen virüs grubu etkili oluyor. Ateşsiz olan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tıkanıklığı, burun akıntısı, boğazda ‘gıcık’ yapma gibi belirtiler görülüyor. Vücut kırıklığına yol açıyor.
Grip
Genelde nezle-soğuk algınlığıyla karıştırılır. influenza virüsüyle oluşan yüksek ateş, kas ve eklem ağrılarıyla seyreden [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] dikkat edilmezse önemli komplikasyonları olabilen bir virütik enfeksiyon. Nezleye göre daha iltihaplı bir burun [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] darlığı görülebilir.
Nezle
Çok çeşitli [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] oluşan bir üst solunum yolu enfeksiyonu. Hapşırık, burun akıntısı, burun tıkanıklığıyla başlar. Halsizlik ve iştahsızlık görülebilir. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] her [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] olmayabilir.
Sinüzit
Burun etrafındaki boşlukların iltihaplanmasıdır. Geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] vardır. Ateş olabilir.
Faranjit
Yutak iltihabıdır. Boğazda [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yutkunma, ateş, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] bezlerinde şişme görülebilir.
Bronşit
Bronşların iltihaplanmasıdır. Soğuk algınlığını takiben kuru olan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yerini balgamlı öksürüğe bırakır. Bazılarında hırıltılı [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] nefes darlığı ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ağrıları olur.
Astım
Her yaşta görülebilir. Nöbetler halinde gelen [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hırıltı ve nefes darlığıyla kendini gösterir. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] nöbetlerinin en önemli nedeni alerjenler ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] grip gibi virütik enfeksiyonlardır.
Zatürre
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] dokusunun iltihabıdır. Üşüme, titreme, yüksek ateş ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] başlar sonrasında koyu balgam, nefes darlığı, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ağrısı eklenir. Mutlaka [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve takip gerektirir.
Grip aşısını kimler olmalı
65 yaş üzerindekiler
Şeker hastaları
Astım ve kronik akciğer hastalığı olanlar
Organ nakli yapılmış hastalar
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hastaları
Bakımevlerinde, huzurevlerinde kalanlar
Bağışıklık sistemini baskılayıcı tedavi görenler
Anne adayları ( [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] üçüncü ayından itibaren)
6 aylık ve daha büyük bebekler.


___Üye İmzası_____________________________________________________________________


Kullanıcı profilini gör http://www.mesafe.forummum.com

2 Geri: Grip aşısını kimler Yaptırmalı Bir Salı Ekim 19, 2010 8:52 am

mavis

avatar
Üye
Üye
EMEGINE SAGLIK BITANEM

Kullanıcı profilini gör

3 Geri: Grip aşısını kimler Yaptırmalı Bir Salı Ekim 19, 2010 2:42 pm

Ruzgar

avatar
Süper Moderatör
Süper Moderatör
eline saglk ablam


___Üye İmzası_____________________________________________________________________

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz