MESAFE

SERDAR ORTACLA HAYAT GUZEL


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Besin Kaynakları Nelerdir Ne işe Yararlar

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1 Besin Kaynakları Nelerdir Ne işe Yararlar Bir C.tesi Ara. 11, 2010 11:28 am


[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Kaynakları Nelerdir Ne işe Yararlar
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] (Et, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yumurta)
Karbonhidratlar (Şeker, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sebze, meyve)
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] (Hayvansal, bitkisel = [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] soya, kakao, ayçiçeği, mısır)
Proteinler
Vücutta [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] taşları olarak kullanılırlar. Alınmaları şarttır. Kas dokusunun güçlendirilmesinde işe yararlar. Bir gramı 4 [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] verir. Kural olarak günlük 65-70 gr proteine ihtiyaç vardır.
Karbonhidratlar
Vücudun glukoza yani [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] dönüştürebildiği her [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] mad­dedir. Çabuk [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sağlamada işe yararlar. Tüm [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] işlem­lerinde kullanılırlar [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] çabuk tüketilirler. Bu nedenle çok fazla miktarda alındığında depolanırlar. Karbonhidratlar basit ve kompleks olmak üzere ikiye ayrılırlar.
Basit karbonhidratlar; Kolaylıkla yağa dönerler. Bir gramı 4 kalori verirler.
Saf [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ekmeği -Şeker
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] (1gr: 7 kalori verir
Kompleks karbonhidratlar: Sağlıklıdır.
Yapraklı sebzeler
Patates
Hububat ürünleri
Yağlar
Sağlık için önemlidirler. Kolay depolanırlar. Vücutta ö [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] işlerde kullanılırlar. A, E, D, K gibi yağda eriyen [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] emiliminde işe yararlar. Savunma sisteminde kullanılırlar. Bazı [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yapımında rol alırlar. Fazla kalori içerirler. Fazlası [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] azı faydalıdır. Bir gramı 9 kalori verir. Ayrıca esansiyel [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sayesinde [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] membranı, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve hormonların bi­leşiminde yer alırlar.
Egzersizde yağın önemi nedir
Orta şiddetteki egzersizlerde ve uzun [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] egzersizlerde vücut için gereklidir. Sporcuların aldığı [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] (%15′den az olmamak kaydıyla) %20-30′ u yağ olmalıdır.
Yağsız hazırlanmış [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] faydalıdır. istenirse [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] sıkıla­bilir veya sirke katılabilir.
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yağ oranı düşüktür (Kızartma olmamak kaydıyla) -Zeytinyağlı olduğunda az yenmelidir.
Süt ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ürünlerinin yeri nedir
Yağsız ya da az yağlı süt-yoğurt- [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tavsiye edilebilir. Özellikle osteoporozdan korunmak açısından önemlidir.
Krema yenmemelidir. Bir kase kremada tamamı yağdan gelen 400 kalori vardır.
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] için neler söyleyebiliriz
Yumurta akı tercih edilmelidir. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] içerir. -Kaynatma ya da haşlama yenmelidir. -Yağda yumurta tercih edilmemelidir.
Şeker ve tatlılar yenmemeli mi
Tatlı yaparken [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yerine mümkünse [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] kullanılmalıdır. -Bütün [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] lerinde yağ ve şeker miktarı düşüktür. -Baklava ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] tatlıları tercih edilmemelidir. -Tatlandırıcı [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hazırlanmış sütlü tatlılar tercih edilmelidir. -Otlar ve baharatlar rahatlıkla kullanılabilir. Et-kümes [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ve balık… . -Kızartmamalı, fırın veya ızgara tercih edilmeli. -Tavuğun derisi ve sakatatı yenmemeli. -Beyaz et daha sağlıklıdır. -Sosis, salam, sucuk yenmemeli. -Balık tercih nedeni olmalıdır. Hububat, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] ürünleri, [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] makarna… -Yağsızdır ama kalorisi yüksektir. -Makarna faydalıdır. -Bir kase makarna 200 kaloridir. -Sossuz yenmelidir.
Katı yağlar ve soslar
Margarindeki yağ ve kalori oranı tereyağından daha fazla­dır. Bu nedenle gerekirse [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] margarin kullanılmalıdır
Sirke kullanılabilir.
Mayonez tercih edilmemeli.
Kolesterolsüz demek, yağsız demek değildir!
Dondurulmuş gıdalar…
Yağ ve kalori açısından zengindir.
100 gr’ında 3 gr’dan fazla yağ varsa uzak durulmalı.
Kuruyemişler
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] içermezler.
Lif, vitamin ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] açısından zengindir.
Kötü tarafları; kalori ve yağ açısından zengin olmalarıdır.
iki avuç dolu [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] yendiğinde günlük yağ miktarının tamamı­nı, kalori miktarının yarısını sağlamalarıdır.
Glisemik indeks nedir?
Belirli miktar [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] (genellikle 50 gr) içeren bir yiye­cek ile aynı miktarda karbonhidrat içeren kontrol yiyeceğinin tüketilmesiyle ort [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] çıkan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] glukoz cevabının karşılaştırıl­ması ilkesine dayanır. Kontrol yiyeceği çoğunlukla beyaz ek­mektir. Bazı yiyeceklerin tüketilmesi kan [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] hızla yükselt­mekte (yüksek glisemik indeksli yiyecekler) ve insülin salgısı­na neden olup tekrar hızlı bir şekilde kan şekerini düşürmekte­dir. Bu doyumsuzluk hızlı [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] alımına neden olmaktadır. Dü­şük glisemik indeksli yiyecekler ise daha yavaş sindirilerek emilir, yemek sonrası kan şekerini yavaşça yükseltir. Lif içerik­leri yüksektir.
Düşük ve yüksek glisemik indeksli yiyecekler hangileridir
Glisemik indeksi düşük yiyecekler:
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] gibi kuru bakliyatlar
Baklagiller
Kepek ekmeği
Makarna
Bazı süt ürünleri ve bazı şekerlemeler (Fruktoz içerenler) Glisemik indeksi yüksek yiyecekler:
Patates (Beyaz [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] glisemik indeksi sarı patatesten daha yüksektir)
Havuç (Çiğ havucunun daha düşük)
Beyaz pirinç
Beyaz ekmek
Rafine şekerler
Bal
içindeki [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] jelatinize olduğu yiyecekler
Karpuzun glisemik indeksi [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] daha yüksektir. Havucun glisemik indeksi bezelyeden daha yüksektir.
Glisemik indeks düşüncesiyle hareket etmek yeterli midir
Hayır. Glisemik indeks düşüncesi yağ ve [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] aşırı tüketimine neden oluyorsa ve önemli besin kaynaklarını dışlı­yorsa uygun olmaz. Sağlığı tehlikeye atabilir. Onun için denge­li beslenme şart koşulur. [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] Sağlık Örgütü diyetteki enerji­nin %10′dan daha azının basit şekerlerden gelmesini tavsiye temektedir.
Diyetteki yağ oranı önemli midir? Yoksa sadece kalori mi önemlidir
Toplam kalori önemli olduğu kadar diyetteki yağ oranı da önemlidir. Hatta eşit kalori ama farklı yağ oranları [Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.] iki grup­tan, az yağ alanlar daha kolay zayıflamıştır. Bu da diyetteki ya­ğın kesilmesinin ek bir zayıflama potansiyelini göstermektedir. Hem yağ hem de kalori kısıtlananlarda ise zayıflama çok daha fazla olmuştur.


___Üye İmzası_____________________________________________________________________


Kullanıcı profilini gör http://www.mesafe.forummum.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz