MESAFE
MESAFE
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

SERDAR ORTACLA HAYAT GUZEL

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

ISRAILDEN GERI ADIM

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1ISRAILDEN GERI ADIM Empty ISRAILDEN GERI ADIM Cuma Ağus. 06, 2010 4:16 pm

Ruzgar

Ruzgar
Süper Moderatör
Süper Moderatör

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon Gazze'ye yardım götürürken İsrail güvenlik güçlerinin baskınına uğrayan yardım filosu konusunda uluslararası soruşturma açılacağını duyurdu.

Dört kişilik komisyonda Türkiye ve İsrail'den birer temsilci yer alacak.

Eski Yeni Zelanda Başbakanı Geoffrey Palmer'ın başkanlık edeceği komisyon, çalışmalarına 10 Ağustos'ta başlayacak.

Komisyonun ilk raporunu Eylül ortasına doğru sunması hedefleniyor.

Başbakan Binyamin Netanyahu'nun Komisyon'un kurulmasını kabul ettiği İsrail başbakanlığı tarafından da doğrulandı.

İsrail basınında Amerika Birleşik Devletleri'nin, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un bu yöndeki önerisini kabul etmesi için İsrail'e baskı yaptığı bildiriliyordu.

Dönüm noktası

Gazze'ye yardım götürme amacıyla yola çıkan Mavi Marmara adlı gemiye 31 Mayıs'ta İsrail askerlerince düzenlenen baskında biri aynı zamanda ABD vatandaşı olan 9 Türkiye vatandaşı hayatını kaybetmişti.

Türkiye ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, baskınla ilgili olarak uluslararası bir soruşturma komisyonu oluşturulması çağrısında bulunmuştu.

Ancak İsrail bu yöndeki çağrılara uzun süre direndi ve bunun yerine kendi soruşturma komisyonlarını oluşturmaya yöneldi.

İki ülke ilişkilerinde ciddi gerginlik yaratan bu sorun konusunda son günlerde peşpeşe bazı adımlar geldi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Mavi Marmara gemisine düzenlenen baskın sonrası vatandaşlarına yaptığı, "Türkiye'ye seyahate gitmekten kaçınmaları" uyarısını kaldırmıştı.

İsrail ayrıca geçen hafta Gazze'ye yardım götürürken 31 Mayıs'ta baskın düzenleyerek el koyduğu üç Türk gemisini bırakma kararı almıştı.

O tarihten bu yana gemilerden Mavi Marmara gemisi Hayfa, Defne ve Gazze ise Aşdod Limanı'nda tutuluyordu.

İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, kararın Türkiye'yle ilişkileri iyileştirme ve güven tesis etme çabaları doğrultusunda alındığını söyledi.

İsrail, baskın sonrası gemi yolcularının çoğunu birkaç gün ülkede tuttuktan sonra Türkiye'ye göndermişti.

Türkiye baskın sonrası İsrail'e nota vererek gemilerin bırakılmasını istemiş ancak İsrail gemilerde yük bulunduğunu gerekçe göstererek buna itiraz etmişti.

Daha sonra gemilerde bulunan yardım malzemeleri de boşaltılarak, Gazze'ye iletilmek üzere sınır geçişlerine yollanmıştı.

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]